Pori linn asub Helsingist 243 km kaugusel loodes Kokemäenjoki jõe kaldal. Linnas on umbes 83 000 elanikku ja on suuruselt Soome 11. linn. Pori on tuntud ilusate liivarandade ja Pori Jazz muusikafestivalide poolest.
Soome Elamumessid toimuvad enamasti veekogude läheduses. Tihti järvede, vahel mere ja harvem jõgede ääres. Sellel aastal toimus Elamumess Kokemäenjoki jõe vahetus läheduses umbes 2 km kaugusel Pori kesklinnast, kus ühelt poolt piirab messiala jõgi, teiselt poolt Karjaranta tee, linnapoolsest otsast vanemapoolne tööstusmaastik.
Seekordne Elamumess on pisut tagasihoidlikumate lahendustega. Teede ehitamisel on keskmisest vähem kasutatud kiviparketti ja rohkem asfaltkatet. Jõe kaldale on rajatud liivakattega ilus rannapromenaad, mis algab pilkupüüdva purskkaevuga. Jõele on rajatud paadisadamad.
Esimesed majad on veepiirist vaid paarikümne meetri kaugusel ja seega ideaalne elukoht nendele soomlastele, kellele meeldib mööda vett matkata ja kalastada. Noored, kes taolist elukohta otsisid, on saanud tänu arendusele naabriteks ja suurteks sõpradeks.
Pori Elamumessi projektijuhiks on 40- aastane Kari-Matti Haapala. Tema sõnul alustati ehitusplaneeringuga 2016. aasta kevadel.
Kokku on messil rajatud 33 hoonetekomplekti ja suur asfaltkattega parklaala.
19. sajandi lõpus oli praegume messiala tühjavõitu. 1903. aastal omandas koha tikuvabrik. Mööda jõge oli võimalik sõita mereni ja tänu laevatee võimalusele rajasid varakad mehed 1912. aastal sellele kohale õlisadama.
Teise maailma sõja järgselt anti siia elukohti rindemeestele ja evakueeritutele.
Messikoht 16 ehk Punker on ümberehitis Shelli endisest elamu- ja garaažihoonest ehk jälg ajaloost. Selle maja ümberehitamisel on kasutatud hulgaliselt viimistlemata rauda, taaskasutatud ehitusmaterjale, -tarvikuid. Teise korruse terrassil püüab pilku aastatetagune BMW.
Esmakordselt Soome Elamumesside ajaloos on ehitatud messikompleksi eakate inimeste teenuskodu ehk Villa LUOTO. Hoone ja selle ümbrus on rajatud nii, et see ei sarnaneks haiglale, vaid pigem sõpruskonna kodule. Taolise kontseptsiooni (Virkulankylan) järgi on varemalt Soomes ehitatud veel 7 kodu. Antud kodu on kaheksas.
Villa LUOTO mahukat rajatist ilmestavad puitfassaadi kirkad värvilahendused ja arhitektuurselt erinevad suhtluskohad nii väljas kui sees ja loovad võimalusi sutlemiseks ning leevendavad üksindust.
Hooldekodu on kahe korruseline. Sooja saadakse maaküttest ja päikese soojuspaneelidest katusel. Hoones on 33 korterit, 24 teenustuba, 30 teenuskohta.
Teisele korrusele oodatakse eakaid, kes ise endaga toime tulevad. Esimesel korrusele aga oodatakse eakaid, kes vajavad rohkem teenuseid. Esimesel korrusel paiknevad ka ühisruumid.
Korteri üürid olenevad korteri suurusest. 31 m² pinnaga korter maksab 830 eurot /kuus, lisandub vesi 20 eurot/kuus ja elekter 20 eurot/kuus. Lisaks saavad elanikud tellida erinevaid teenuseid või terveid teenuspakette. Pakeetide maksumus on 495 eurost kuni 1495 euroni kuus.
Maja ümber ei ole tara. Järelvalve tagavad elektroonilised turvaseadmed.
Laste päevakodus on 75 kohta, kus lapsed veedavad aega pedagoogide suunamisel. Lisaks pakutakse päevakodus Välke erinevaid päevategevusi veel 100 lähikonna lapsele või kogukonna liikmele.
Territooriumil asuvad erinevad mängu- ja liikumisväljakud. Territoorium on ümbritsetud aiaga.
Maja projekteeris Marko Raiskin.
Maja on projekteeritud kuueliikmelisele perele ja pere vajadusi arvestades. Pere ema on füsioterapeut ja isa ärikonsultant. Kogu pere elas maja valmimisele kaasa. Pere soovis, et maja oleks seest valge ja et päike elamisel liiga ei teeks. Magamistoad on projekteeritud alumisele korrusele.
Alumine korrus on ehitatud kivist ja vooderdatud püstsuunalise lehisega. Teisel korrusel on kasutatud Kesk-Euroopas populaarseid liimitud massiivpuitelemente. Peahoone katus on valmistatud Benders katusekividest ja abihoonel on bituumenrullmatrjalist lamekatus. Terrassid on ümbritsetud klaasist liigutatavate aknasüsteemidega.
Hoones on kaugküte.
OÜ Evari Ehitus – uudised – Evari käis Soome Pori Elamumessil 2018
This website uses cookies.