Polüuretaan (PUR) on efektiivne soojustusmaterjal

polüuretaan PUR soojustus

Polüuretaan (PUR) on isotsünaadi ja polüooli reageerimisel tekkiv polümeer

Polüuretaan, PUR.

Polüuretaani kasutatakse paljudes erinevates toodetes ja ka omadused võivad olla väga erinevad: mahukaal varieerub 8-1200 kg/m2, polüuretaan võib olla kas avatud või suletud pooridega, võib olla kas kõva või pehme, elastne või rabe.

Polüuretaanist saab valmistada nii mööbli kandvaid konstruktsioone, kui pehmeid istmepatju, autode sisepolsterdust, istmeid kui ka roolirattaid. Polüuretaanist valmistatakse ka värve, lakke, montaaživahtusid, soojustusplaate.

Tööstusisolatsioonis kasutatakse polüuretaani nii kohapeal valataval kujul, kui ka valmistoodetena nagu koorikute või plaatidena peamiselt külmade pindade isoleerimisel. Tema eeliseks võrreldes mineraalvilla või polüstüreeniga on märgatavalt parem isolatsioonivõime ja kohapeal valatava PUR puhul ka kattepinna sisepinnal moodustuv aurutõke, mis õige teostuse korral tagab katkemattu aurutõkke kogu torustiku või seadme või mahuti ulatuses. Ka on polüuretaanisolatsioon koos katteplekiga väga vastupidav mehhaanilistele mõjutustele.

Tegelikult on polüuretaanil väga palju erinevaid variante ehk süsteeme. Süsteem on komplekt komponentidest, mille õiges vahekorras segamisel moodustub konkreetse omadusega vaht.

PUR on erineva mahukaaluga ja erineva paisutussüsteemiga

  • Avatud pooridega polüuretaan. Näiteks montaaživahud, aga ka alla 40 kg mahukaaluga vahud on isolatsiooniomadustelt lähedased polüstüreeniga ja villatoodetele, sest poore täidab õhk, mis ei ole kõige paremate isolatsiooniomadustega.
  • Suletud pooridega polüuretaanvahu isolatsiooniomadused sõltuvada pooride sees olevast täitegaasist. See gaas moodustub paisutusainest, mis on madala keemistemperatuuriga vedelik näiteks R11, R141b, R134a ja paljud teised. Paisutusaine mõjutab ka nakkumist pindadega – näiteks vesi, mis isotsünaadiga reageerides moodustab CO2, on rahaliselt soodne, kuid alla 40 kraadi C juures halvasti nakkuv paljude materjalidega. Pealegi ei püsi CO2 kaua poorides, vaid asendub aja jooksul õhuga.

Polüuretaan (PUR) omadustele avaldab mõju ka pooride kuju – ümarad poorid annavad jäiga vahu, piklikud pehmeme ja rohkem kahaneva vahu.

Tööstusisolatsioonis kasutatakse põhiliselt difenüülmetaan-4.4 -di-isotüanaati (MDI) ja polüeeterpolüoolisegu, mis annab kõva, suletud pooridega polüuretaani. Peale kahe põhikomponendi on segus veel paisutusagent, aktivaator, stabilisaator, ja muud lisaained näiteks põlemist pärssivad lisandid.

PUR kohapeal valatud isolatsioonil on eeliseid teiste isolatsioonimaterjalide ees

  • suletud poorid, sellest tulenev hea isolatsioonivõime ja väike veeimavus
  • vastupidav kemikaalidele
  • kujupüsiv
  • mehhaaniliselt tugev
  • ühenduskohtadeta ühes tükis isolatsioon
  • moodustab ise kattepleki sisepinnale aurutiheda kihi, seega ei vaja eraldi aurutõkkekihi paigaldamist
  • hea nakkuvus enamiku pindadega
  • lihtne paigaldada kohapeal otse isoleeritava pinna ja kattepleki vahele valades

Polüuretaan (PUR) paigaldamisest sõltub soojustuse kvaliteet

Polüuretaan (PUR) pinna peale pihustamisel jääb välispind ebatasane ja mitte nii aurutihe, kui vormi (plekkkatte sisse) valamisel. Kui pind jääb katmata, siis hävib aurutihe kiht päikesekiirguse toimel mõne nädalaga.

Vabal paisumisel jääb mahukaal veidi väiksem, mis halvendab isolatsioonivõimet.

Tehases valmistatud polüuretaan (PUR) koorikutes on nii risti- kui pikivuugid vaja väga hoolikalt hermetiseerida. Vuukide kaudu isolatsiooni sisse sattunut niiskust ei ole võimalik isolatsioonist enam võimalik kätte saada. Seega, mida vähem vuuke, seda kindlam. Eeltoodu kehtis külmisolatsioonide puhul. Soojaisolatsiooni korral ei ole hermeetilisus nii oluline.

Polüuretaan (PUR) materjale saab kasutada temperatuurivahemikus -120 kuni +140 kraadi.

Parim isolatsioonivõime on polüuretaanil (PUR) mahukaaluga 45-60 kg/m3.

Soojajuhtivus on erinevatel temperatuuridel 0,022 kuni 0,027 W/mK, veeauru läbilaskvus 120, veeimavus 1 mahuprotsent, absorbtsioon 100% niiskuse korral 2-5% kaalust.

Polüretaan (PUR) valamisel on tegemist keemilise reaktsiooniga, mis toimub õieti vaid sobivatel tingimustel. Peab jälgima, et valamise ajal ja 24 tunni jooksul peale tööde lõpetamist ei tohi ümbritsev temperatuur olla alla + 10 kraadi ja õhu suhteline niiskus ei tohi olla kõrgem kui 90%.

Isoleeritav objekt peab olema kuiv.

Loe veel PUR on efektiivne soojustusmaterjal

Mis on PUR soojustus ja miks seda eelistada?

 

OÜ Evari Ehitus – kasulikku – polüuretaan (PUR) on efektiivne soojustusmaterjal