Tormikahjustuste ennetamiseks ja kiireks likvideerimiseks tuleb kortermaja katust regulaarselt hooldada, kahjustused dokumenteerida ja vajadusel kiiresti parandada
Tormikahjustused kortermaja katusel
Eestis on tormid muutumas üha sagedasemaks, paraku ei jää nende tekitatud kahjustustest puutumata ka kortermajade katused. Tormikahjustuste ulatus võib varieeruda väikestest kahjustustest, nagu üksikute katusekivide liikumine, kuni tõsiste probleemideni, mille puhul katusekatte suured alad on kahjustatud või katusekonstruktsioonid vajavad tugevat remonti. Korteriühistutel on oluline teada, mida teha pärast tormikahjustuste tekkimist, et tagada elanike turvalisus ja hoone pikaealisus. Selles artiklis toome välja tormikahjustuste tuvastamise, dokumenteerimise ja parandusvõimalused, et olla korteriühistutele abiks läbimõeldud lahendusteni jõudmisel.
Tormikahjustuste tuvastamine kortermaja katusel
Esimene samm pärast tormi möödumist on kortermaja katuse ülevaatamine ja võimalike kahjustuste tuvastamine. Mõnikord on kahjud kohe nähtavad, kuid teinekord võivad probleemid ilmneda alles hiljem, kui katus hakkab lekkima.
- Kontrollige katusekatte terviklikkust. Otsige üles kõik kahjustunud katusekivid, plekkmaterjalid või muud katuseelemendid, mis on tormituulte tõttu liigutatud või rebenenud. Lahtised või viltu vajunud katuseelemendid võivad soodustada niiskuse sissetungi ja vajavad kiiret korrigeerimist.
- Hinnake vihmaveesüsteemide olukorda. Tormid võivad põhjustada ummistusi ja kahjustusi vihmaveerennidele ja äravoolutorudele. Kontrollige, et rennid ei oleks täis oksa- ja leheprahist ning et need juhiksid vett hoonest eemale.
- Vaadake üle katuse tugikonstruktsioonid. Kui katus on saanud tõsisema löögi, võivad kahjustada olla ka konstruktsioonielemendid. Läbipainded või nihkumised katuses võivad tähendada, et katuse struktuuri tuleb parandada või tugevdada.
Dokumenteerige tormikahjustused
Korteriühistu juhatusele on oluline tormikahjustused täpselt dokumenteerida, eriti juhul, kui kahjustuste korvamiseks on kavas kindlustusele kahjunõue esitada. Korralikult dokumenteeritud kahjud hõlbustavad kindlustuse käsitlemist ja kiirendavad võimalike parandus- ja renoveerimistööde alustamist.
- Fotod ja videod kahjustustest. Pildistage või filmige kõik nähtavad kahjustused katusekattematerjalides, vihmaveesüsteemides ja konstruktsioonides. Veenduge, et fotod on võimalikult detailsed, et hiljem oleks võimalik hinnata kahjustuste ulatust ja paranduskulude suurust.
- Koostage kahjustustest raport. Kirjeldage täpselt, millised katuse osad on kahjustada saanud, ning lisage raportile visuaalne materjal. Raport on abiks kindlustusfirmale kahjunõude esitamisel ja võimalike töövõtjatega suhtlemisel.
- Mõelge läbivaatuslepingule katusefirma või eksperdiga. Professionaalne katuseinspektor suudab tormikahjustusi märgata ja dokumenteerida täpsemalt kui tavakasutaja, aidates nii kindlustusnõude menetlemist kui ka vajalike parandustööde planeerimist.
Parandusvõimalused ja kiiremad lahendused
Pärast tormikahjustuste ülevaatust ja dokumenteerimist on järgmiseks sammuks remondiplaan. Kergeid kahjustusi on võimalik parandada kohapealsete parandustöödega, kuid tõsisemad kahjud võivad nõuda katuse osalist või täielikku renoveerimist.
- Esmaabi parandustööd lekkekohtadele. Kui katusele on tekkinud lekkeid, tuleks võimalusel need kohe ajutiselt sulgeda. Ajutised lahendused, nagu katusekattematerjalide või katusekilede paigaldamine, aitavad vältida vee tungimist hoonesse ja hoiavad ära suuremad kahjustused.
- Vahetage välja kahjustatud katuseelemendid. Kui torm on kahjustanud üksikuid katusekive või -plaate, on soovitatav need kiiresti asendada, et vältida lekete ja niiskuse kahjustuste tekkimist.
- Konsulteerige kogenud katusefirmaga. Tormikahjustused võivad vajada spetsiifilist parandustööd, milleks on vaja vastava ala spetsialisti teadmisi ja kogemust. Konsulteerige katuseekspertidega, et hinnata, kas kahjustatud katuse osa vajab kohest parandus- või renoveerimistööd.
- Kontrollige vihmaveesüsteemid ja äravoolud. Ummistunud või kahjustunud äravoolusüsteemid tuleks puhastada või parandada, et tagada tõhus vee ärajuhtimine ja vältida lekkeid ning niiskuskahjustusi.
Kindlustus ja kahjunõude esitamine
Korteriühistul tasub alati kontrollida, kas hoone kindlustuspoliis katab tormikahjustusi ja millised on tingimused kahjunõude esitamiseks. Enne nõude esitamist veenduge, et teil on olemas kõik vajalikud dokumendid ja fotod kahjustustest.
- Tutvuge kindlustuspoliisiga. Uurige, millised katuse tormikahjustused on kindlustuse poolt kaetud ja millised mitte. Kindlustuse tingimused võivad erineda, mistõttu on oluline teada poliisi täpseid üksikasju.
- Esitage kahjunõue koheselt. Kahjunõue tuleb esitada võimalikult kiiresti pärast tormi, et kiirendada menetlusprotsessi. Dokumenteeritud kahjustused ja professionaalse hindaja aruanne suurendavad tõenäosust, et kindlustus katab remondikulud.
- Hoidke remondi ja parandusettevõtetega lepingutest kinni. Kui kahjud on kindlustuse poolt kaetud, valige töövõtja, kes suudab teostada vajalikud parandus- ja renoveerimistööd kvaliteetselt ja vastavalt kindlustuse nõuetele.
Mida teha, et tormikahjustusi ennetada?
Korteriühistutel on võimalik tormikahjustusi ennetada, kui nad teevad regulaarselt katuse ülevaatusi ja hooldustöid. Hästi hooldatud katus on tormikindlam ja suudab ilmastikuoludele paremini vastu pidada.
- Korralised ülevaatused ja hooldustööd. Enne tormihooaega tuleks katuse seisukord üle vaadata, et vältida ootamatuid probleeme. Kontrollige katusekattematerjale, vihmaveerennide olukorda ja konstruktsiooni vastupidavust.
- Puhastage vihmaveesüsteemid. Ummistunud rennid ja äravoolud suurendavad lekete riski tormiga, mistõttu tasub need vähemalt kord aastas puhastada.
- Tugevdage katuse konstruktsioone. Kui katuse konstruktsioon või konstruktsiooni külge kinnitatud detailid on nõrgenenud või ehitatud normidele mittevastavalt, võib torm seda veelgi enam kahjustada. Professionaali abiga saab hinnata, kas katus vajab täiendavat tuge.
Kokkuvõte
Tormikahjustused kortermaja katusel võivad põhjustada lekkeid, struktuurilisi vigastusi ja tõsiseid niiskuskahjustusi, mistõttu on oluline kahjustused kiirelt tuvastada ja parandada. Korteriühistutele on oluline tagada, et neil on katusel pärast tormi läbiviidud kontroll, dokumentatsioon ja kindlustuskaitse olemas. Korralikud ennetusmeetmed, regulaarne hooldus ja kiire reageerimine tormikahjustuste korral aitavad hoida kortermaja elanike kodud turvalised ning pikendada katuse eluiga.
Murede puhul aitame – võta julgelt ühendust
Mobiil: +372 5902 4761
E-post: [email protected]
Tormikahjustused likvideerimine ning lamekatuste remont ja renoveerimine – loe veel artikleid
OÜ Evari Ehitus: Millal ja kuidas renoveerida kortermaja katust
OÜ Evari Ehitus: Kortermaja katuse renoveerimine
OÜ Evari Ehitus: Lamekatuste remont, renoveerimine, rekonstrueerimine
OÜ Evari Ehitus: Lamekatuse remont ja renoveerimine
Postimees: Millal tasub mõelda kortermaja katuse renoveerimisele ja kuidas seda õigesti teha