SBS katusekate on enim kasutatav katusekattematerjal

SBS katusekate katusematerjal

SBS katusekate on bituumenmaterjal, mida kasutatakse katuste kattekihi ehitamisel

 

SBS katusekatteid valmistatakse rullmaterjalina (lamekatusematerjal) ja plaatmaterjalina (katusesindlid).

SBS katusekatted ehk bituumenmaterjalid koosnevad bituumenist või bituumenist ja täiteainest ning materjalide sees on tugikangas ehk tugikiht.

 

SBS katusekate valmistatakse modifitseeritud bituumenist

Bituumen annab katusekattematerjalile veepidavuse.

Erinevatel toodetel võib bituumen olla erineva koostisega ehk materjalid erinevate omadustega ja tooted ise erineva paksusega. Ühe ruutmeetri katusekatte kaal võib olla erinev jäädes 2,2 kuni 5,5 kg vahele. Enimkasutatavad SBS kattematerjalid on kaaluga 4 kuni 5 kg/m2.

SBS katusekate ehk bituumenmaterjal võivad olla puistega või ilma puisteta.

Puistega materjali kasutatakse katusekatte pealmises kihis. Puiste kaitseb kattematerjali päikesekiirguse ning mehaaniliste vigastuste eest. Kattematerjali puisteks kasutatakse kildkivipuistet või liivapuistet. Materjali pealmise kihi ehk puistekihi värvus võib olla erinev. Kasutatakse halli, musta, punast, pruuni, rohelist, sinist, valget puistet.

Ilma puisteta katusekatet kasutatakse katusekatte alumistes kihtides ja erinevate konstruktsioonide hüdroisolatsioonitööde tegemisel.

Katusekate tugevdatakse ehk armeeritakse tugikanga ehk tugikihiga

Materjali sees olev tugikangas annab materjalile tugevuse.

Kasutatakse kahte erineva koostisega tugikangaid: klaas- ja polüestertugikangaid. Klaastugikangaga materjalid on hinnalt soodsamad kui polüestertugikangaga materjalid. Polüestertugikangaga materjalid on küll kallimad, aga paremate omadusnäitajatega.

Tugikangaste tugevus sõltub tugikanga kaalust. Enamlevinumate tugikangaste ühe ruutmeetri kaal jääb vahemikku 60 kuni 250 g/m2.

SBS katusekatte alumise pinna nakkevastane kile

SBS katusekatte alumisele pinnale paigaldatakse materjali tootmise ajal õhuke nakkevastane kile. Kile ainus ülesanne on vältida materjali transpordil ja hoiustamisel materjalide omavahelist soovimatut kleepumist. Kattematerjali paigaldamisel tuleb kile eemaldada. Lihtsamaks eemaldamise viisiks on kile sulatamine.

Katusekate märgistatakse tehases

Valmis toodang paigaldatakse tehases kaubaalustele. Sõltuvalt materjali margist mahub ühele alusele erinev kogus kaupa. Iga materjali rull või tükkmaterjali pakk markeeritakse. Kaubaalusel olevale materjalile kinnitatakse alusel oleva materjali tooteleht. Tootelehel on materjali iseloomustavad tähtsamad andmed nagu tootja, materjali valmistamise aeg, materjali mark, alus/pealiskiht, mõõtmed (pikkus, laius),  kasutatav tugikangas, ühe rulli kaal, ühe ruutmeetri kaal, tõmbetugevus (piki/risti), venivus (piki/risti), torkekindlus, külmakindlus ja veel mõned olulised näitajad.

Vaata SBS katusekatte paigaldamist

 

OÜ Evari Ehitus – kasulikku – SBS katusekate