Katusekate on katuse pealmine kiht

Katusekate, katusekatted

Katusekate on katust kattev materjal või materjalikiht

Katusekate, katus, bituumen, protan.

Katusekate on katuse kõige pealmisem kiht, mis peab taluma erinevaid mõjusid nagu vihma, rahet, kuuma, külma, infrapuna-, UV-kiirguseid ehk kõiki väliseid mõjutusi.

Kate on kogu katusekonstruktsiooni arvestades õhuke kiht ja reeglina ei ole see mõeldud otsese inimtegevuse pikaajaliseks talumiseks.

Katusekatte järgi liigitatakse katused järgnevalt

 1. Bituumenrullmaterjalist katused, SBS, APP
 2. Plastrullmaterjalist katused, Protan, Technonicol
 3. Kivikatused
 4. Plekk-katused, metall-katused
 5. Plastkatused
 6. Sindelkatused
 7. Bituumensindelkatused
 8. Eterniitkatused
 9. Puitkatused
 10. Laastukatused
 11. Rookatused
 12. Klaasist katused
 13. Päikesepaneelidest katused

Peale kattematerjali võib katuseid liigitada väga erinevate tunnuste alusel nagu kuju, soojustus- või tuulutussüsteemi olemasolu, vee äravoolu, vee pidavuse, konstruktsiooni, otstarbe ja mille iganes järgi.

Lamekatuse kattematerjale toodetakse väga erinevates tehastes ja materjalidel on erinevad nimetused. Enimkasutatavad lamekatuse kattematerjalid Eestis on Technonicol, Icopal, Katepal, Polygum, Protan.

Bituumenrullmaterjalid nagu SBS ja APP

Bituumenil põhinevad katusematerjalid jagunevad SBS ja APP tüüpi materjalideks. Eestis kasutatakse põhiliselt SBS tüüpi materjale, sest sobivad paremini meie kliimasse. Materjal sisaldab modifitseeritud bituumeniühendeid, tugikangast, UV kaitsekihti ja transpordiks vajalikku kleepumisvastast õhukest kilet. Sõltuvalt materjali tootjast, materjali margist ja hinnast võib pealtnäha samasugune materjal erineda tugevuselt, vastupidavuselt, hinnalt teistest kordades. Sellisel juhul tuleb vaadata materjaliga kaasas olevat tootelehte, kus on peal olulised materjalide omadusi iseloomustavad näitajad.

Bituumenrullmaterjale iseloomustavad näitajad

Tootelehel on ära toodud põhilised toodet iseloomustavad näitajad.

 • Materjali nimi ehk tehasetähis.
 • Rullis oleva materjali laius, pikkus, rulli kaal. Rulli laius on enamasti 1 m. Pikkus võib olla erinevatel toodetel erinev ja jääb enamikel juhtudel vahemikku 5 kuni 20 m, enamasti 10 m. Ühe rulli kaal ei ületa 50 kg.
 • Kas tegemist on pealis- või aluskihi materjaliga. Pealiskihi materjal on enamasti kildkivi puistega. Puiste võib olla erinevat värvi nagu valge, roheline, punane, pruun, hall, must.
 • Materjali sees oleva tugikanga tüüp ehk kas klaas- või polüestertugikangas ja kanga ühe ruutmeetri kaal grammides. Polüestertugikangas on oluliselt tugevam. Enimlevinud kangas kaalub 160 g/m2.
 • Materjali 1 ruutmeetri kaal kilodes (kg/m2). Suurem number tähendab enamasti paksemat ja vastupidavamat materjali. Materjali ühe ruutmeetri kaal võib enamikel juhtudel jääda 2,5 kuni 5,5 kg/m2 vahele.
 • Materjali tõmbetugevus nii piki kui ristikangast, venivusnäitajad nii risti kui pikikangast, temperatuurinäitaja, mille juures materjali painutades ei teki materjali sisse pragusid ja veel erinevaid näitajaid, mille kaudu on võimalik hinnata materjali omadusi.

Plastrullmaterjalid nagu PVC

Plastrullmaterjalid on tugikangaga armeeritud või armeerimata (homogeensed) õhukesed hüdroisolatsioonimaterjalid. Plastrullmaterjalide paksus jääb vahemikku 1,2 kuni 3 mm ning pealispinnal on lubatud libisemist takistav reljeefne struktuur.

Loe veel katusekate on katuse pealmine kiht

Katusekatte materjalid

 

OÜ Evari Ehitus – kasulikku – katusekate on katuse pealmine kiht