Kukehari on haljaskatustel kasutatav taim

Kukehari on haljaskatustel kasutatav taim

Kukehari kasvab põhja parasvöötmes ja erinevaid taimi on üle 400 liigi

Kukehari, kukeharjad, katused.

Kukehari ehk Sedum on erinevate eluvormidega taimede perekond paksuleheliste sugukonnast. Looduslikult levinud peamiselt Mehhiko troopiliste alade mäestikes ja põhjapoolkera parasvöötmes. Lehed on neil lihakad, lamedad või rulljad ja munajad. Perekonnas on ka sukulante, mis säilitavad oma lehtedes vett. Õied on valged, kollased või punakad, tavaliselt viietised, harvem 4 või 6 kroonlehega, mis on koondunud ebasarikaisse või kännastesse. Vili on kukkur, seemned on väikesed.

Eestis on looduslikult levinud neli liiki: harilik, valge, suur, verev kukehari.

Taimede kasvamise keskkond

Kukeharjad vajavad kasvamiseks keskmise toiteainesisaldusega kuni toitainevaest, vett hästi läbilaskvat pinnast ning päikeselist ja hea õhutatusega kasvukohta. Seisev vesi pinnases võib põhjustada juurestiku mädanemise. Võib istutada nii üksikute taimedena, kui ka suuremate kogumikena. Kõik kukeharjad on head meetaimed.

Kukeharjad on pikaealised vähenõudlikud püsikud, mida võib jätta samale kasvukohale mitmeks aastaks. Pinda katvatel liikidel jäetakse istutamisel taimede vahekauguseks 15 kuni 20 cm. Taimed on enamasti talvekindlad, kuid lumevaesel talvel või järskudel temperatuurikõikumiste korral võib esineda kahjustusi.

Kukeharjade paljundamine

Kukeharju paljundatakse enamasti puhmiku jagamise teel. Võimalik on paljundada ka seemnetega.

Kukeharju kasutatakse tihti haljaskatuste katmisel taimestikuga. Sedasi ehitatud katused on ilusad värvilised. Katuseid ei pea niitma.

Haljaskatus on pööratud katus, kus katuse hüdroisolatsioonikiht asub katuse pealiskonstruktsiooni all.

Loe veel kukeharjad on haljaskatustel kasutatavad taimed

Sügisel püüavad peenras pilku kukeharjad

 

OÜ Evari Ehitus – kasulikku – Kukehari on haljaskatustel kasutatav taim