Murukatus tõkestab müra ja hoiab sooja

Murukatus tõkestab müra ja hoiab sooja

Murukatus vähendab paduvihma ajal sadevee kanalisatsiooni koormust

Murukatus, murukatused.

Kõige lihtsam on murukatust ehitada lamedale ehk lamekatusele, kus pole vaja ehitada muru püsimiseks täiendavaid servasid. Liigse vihmavee ärajuhtimiseks paigaldatakse katusesse mitmetasapinnalised katuselehtrid. Osa vihmaveest juhitakse katuse pinnalt kohe vihmavee äravoolu lehtritesse, osa vihmavett aga filtreerub murukatusesse, kus vesi akumuleerub. Üleliigsel vihmaveel on aga võimalik omakorda ära voolata katuselehtrite alumisetes astmetes olevate avade kaudu.

Tasub vaeva näha ka suurema kaldega katuste haljastamisel. Suurema kaldega katused on ka maapinnalt hästi nähtavad. Ilus nähtav katus aga annab hoonele ja ümbrusele lisaväärtuse.

Murukatuse kaal

Populaarsed on ekstensiivsed murukatused, kus haljastuskihi paksus on 70 kuni 160 mm, mis annavad katusele lisakoormust 60 kuni 120 kg/m², kohati isegi vähem.

Murukatuse taimestik

Ekstensiivsele murukatusele valitakse taimestik selliselt, et see ei vajaks täiendavat hooldust. Sellistel katustel saavad kasvada ainult vähenõudlikud taimed. Enamasti istutatakse murukatusele erinevad kukeharju, nurmikuid, nelgilisi. Kukehari on katusel kõige vastupidavam ja efektsem taim, õitseb hästi värviküllaselt ja katust pole vaja niita. Kukeharja värvus sõltub ilmastikust. Kuiva ilmaga on kukehari punane, niiske ilmaga aga roheline, kollane.

Murukatuse head omadused

Murukatuse ehitamisega tekkib katusele lisasoojustuskiht, mis suvel aitab katuse all olevaid ruume säästa ülekuumenemise eest ja talvel annab lisakiht täiendava soojustuskihi.

Murukatus aitab linnades paduvihmade ajal vihmavee kanalisatsioone säästa ülekoormuse eest. Suur hulk vihmaveest filtreerub katusesse. Üleliigne vesi voolab aga vihmavee kanalisatsiooni märkimisväärse viivitusega. Suur osa veest aga aurab atmosfääri tagasi. See aga vähendab ümbruskonna temperatuuri.

Murukatus on hea müratõke, seob tolmu ja on tulekindel.

Murukatus annab eluvõimaluse väikestele putukatele, lindudele, liblikatele, moodustades linna täiendava ökosüsteemi.

Loe veel murukatus tõkestab müra ja hoiab sooja

Rohekatuste head omadused.

Vaata veel videot murukatus tõkestab müra ja hoiab sooja

 

OÜ Evari Ehitus – kasulikku – Murukatus tõkestab müra ja hoiab sooja