Propaan, gaas lamekatuste ehitamisel

propaan prpaangaas

Puhas propaan C3H8 ehk tehniline vedelgaas on süsivesinikgaas, mida saadakse naftakeemiatööstuse kõrvalproduktina

Propaan, propaangaas, vedelgaas.

Vedelgaas transporditakse naftakeemia tehastest  hulgiostjatele tavaliselt raudteetsisternides või laevade vedelgaasitankerites.  Väiksemad kogused ka vedelgaasi mahuteid omavates veoautodes.

Eestis on kaks vedelgaasi hulgiostjat: AS Alexela Tartumaal ja AS Propaan Tallinnas.

Vedelgaas tarnitakse lõpptarbijale veeldatud kujul kas mahutiautodega või erineva suurusega gaasiballoonidega. Enimkasutatav gaasiballoon on mahutavusega 41 liitrit ehk 17 kg gaasi. Balloon on terasest (kõrgus 790 mm, läbimõõt 300 mm), mis kaalub ilma gaasita 15 kg.

Puhas propaan aurustub balloonides ühtlaselt ja maksimaalse kiirusega isegi madalatel temperatuuridel.

Propaani kasutatakse erinevate tootmis- ja tehnoloogiliste eesmärkide saavutamiseks nagu lamekatuste ehitamisel bituumenrullmaterjalide keevitamisel katusele, metallide lõikamisel, termilisel töötlemisel, jootmisel, soojuskonvektorites või veel erinevates tööstuslikes protsessides.

Propaangaas on väga tuleohtlik, kergesti süttiv ja plahvatusohtlik lõhnatu gaas.

Propaangaasi äratundmiseks õhus ehk gaasi lekke puhuks lisatakse gaasile lõhnaainet ehk odoranti. Lisatud odorandi lõhn peab olema tuntav kui õhus on plahvatusohtlik gaasi kogus, milleks on 1/5 plahvatuskonsentratsiooni alampiirist.

Propaangaas on õhust umbes kaks korda raskem ja lekke korral vajub lekkinud gaas kas maapinna lähedusse või ruumi allossa.

Propaani kütteväärtus on 93,6 kuni 101,6 MJ/m3n, tihedus 2,01 kg/m3, suhteline tihedus 1,56, Wobbe indeks 74,9 MJ/m3n, õhutarve põlemisel 24 m3/m3, leegi temperatuur 2150 kraadi Celsiuse järgi.

Loe veel gaas lamekatuste ehitamisel

Propaangaasi tarnija

 

OÜ Evari Ehitus – kasulikku – propaan, gaas lamekatuste ehitamisel