Õigesti ehitatud katus peab ajale vastu!

Katus ehitatud

2016. aasta oktoobris alustas Lõuna-Eesti juhtiv lamekatuste ehitaja OÜ Evar Ehitus Tartu Lõunakeskuse vana osa katuse renoveerimist

Oli teada, et ehitustööde käigus tuleb vahetada välja 5000 m2 ulatuses kogu katusekonstruktsioon ning paigaldada 10 050 m² ulatuses katusele täiendav soojustuse kiht.
Lisaks ehitati 7 650 m² katuist uuele osale.

 

Töö, mis ette tuli võtta, oli vastutusrikas: “„Katuste rekonstrueerimise käigus eemaldasime enamuse olemasolevast katusekattest ehk hüdroisolatsioonikihist ja selle all olevast tuulutussoontega villast, osadel katustest tuli välja vahetada aga kogu vana katusekonstruktsioon. Tegemist oli mastaapse tööga, kuid rekonstrueerimine viidi läbi võimalikult vähe Lõunakeskuse äritegevust häirides,“ ütleb elu aeg ehitusega ja üle 25 aasta katuste ehitamisega tegelenud OÜ Evari Ehitus juht Rein Kala.

Olemas olev katus

Tööde teostamine leidis aset läbi mitme erineva lähenemise: vajadusel ehitati katusekonstruktsioon uuesti ja paksema soojustusega. 5000 m2 vana katust avati täielikult, seejuures 3000 m2 sellest tõsteti juba olemasolevast katusepinnast märkimisväärselt kõrgemale. Katuse kõrgemaks tõstmist alustati hoone kandepostide pikendamisega või hoopis välja vahetamisega. 2000 m2 ulatuses jäi täielikult välja vahetatud katus küll samale kõrgusele kuid väljavahetamisele läks katusekonstruktsioon alates profiilplekist lamekatuse aluskonstruktsiooniga. Kandva profiilpleki vahetusvajaduse tingis kõrgemaks tõstetava hoone vahetusse ümbrusesse talvel tekkida võivate lumekottide täiendav koormus.

Lisaks sai vana katuseosa 10 050 m2 ulatuses paksema soojustuse. Eemaldatud katusekihtide asemele paigaldati katusevillast Technoroof N30 150 mm paksune täiendav soojustuse kiht ja uus tuulutussoontega Isover villast OL-TOP 30 mm paksune lamekatuse tuulutussüsteemi kiht. Paigaldatud villale keevitati kahekihiline SBS bituumenrullmaterjalist kattekiht ehk vett pidav kiht, tuntud ka kui hüdroisolatsioonikiht. Katusekonstruktsioon kinnitati katuse profiilplekist kandekonstruktsiooni külge plasttüüblitega ja kinnituselementideks kasutati isepuuruva otsaga metallkruve. 

„Lamekatuste paigaldamise tehnoloogiat kasutame nii tavakatuste, pööratud katuste, murukatuste, mätaskatuste, käidavate katuste, liiklusega koormatud katuste, seinte, põrandate, vundamentide, sildade, korrusparklate, terrasside, rõdude, lodžade ja teiste sarnaste ehitiste või rajatiste hüdroisoleerimisel,“ räägib Rein Kala ja lisab: „Katuse eluiga sõltub katuse asukohast, kasutusotstarbest, hooldusest, materjalist, lahendustest ja paigaldusest. Alati on soodsam teha töö üks kord ja korralikult, kui mitu korda ja uuesti ja jälle uuesti!“

Uus katus

Ka 2016. aasta suvel, ehitatud Tartu Lõunakeskuse järjekorras 10. ehitusetapile, ehitas Evari Ehitus lamekatuseid 7650 m2 ja tehti lisaks suures mahus täiendavaid töid. Katuse katteks kasutati taotluslikult valge puistega bituumenrullmaterjali. Keskuse uue osa katused koosnevad paljudest erinevatest eri tasapindadel olevatest katustest nagu Maksimarketi, kinosaalide, hotelli, erinevate ventilatsioonikambrite, terrasside ja paljude muude erinevate osade lamekatustest. Katuste aluskonstruktsiooniks olid nii raudbetoonist aluspinnad kui ka kandvast profiilplekkidest aluspinnad.

Evari Ehitus on 1991. aastal loodud ettevõte, millest on tänaseks kasvanud Lõuna-Eesti juhtiv lamekatuste ehitaja. Evari Ehitus ei kasuta tööde tegemisel juhuslikku tööjõudu, vaid firma töötajad on pikaajalise töökogemusega oma ala spetsialistid, kes läbivad järjepidevalt täiendkoolitusi ning on kursis katusevaldkonnas toimuvaga. Evari Ehitus teeb koostööd kõigi Eesti suuremate ehitusettevõtetega, kuid ehitusfirma klientideks on ka kinnisvara arendajad, ärikinnisvara omanikud, korteriühistud ja eramajade omanikud.

OÜ Evari Ehitus – uudised – Õigesti ehitatud katus peab ajale vastu!